Обща фискална политика на европейския съюз и присъединяването на българия към нея
РЕФЕРАТ
Обща фискална политика на Европейския съюз и присъединяването на България към нея
2006 г.
Съдържание
1. Фискална политика на ЕС 3
2. Присъединяване на България 10
Използвана литература: 13
Фискална политика на ЕС
Въпросите, свързани с общностния бюджет винаги са били предмет на оживени дискусии между държавите-членки. Основните проблеми се отнасят до: необходимостта от собствен бюджет и неговия размер, осъществяването на контрол върху бюджета и съперничеството между институциите - Европейската комисия, Съвета и Европейския парламент, наличието на държави-членки - нетни приносители и държави-членки - нетни получатели от бюджета.
Законодателна рамка и общи принципи - ДЕИО чл. 199 - 209 дава юридическата основа на бюджета и финансите. - ДЕС доразвива въпросите на процеса на вземане на решения по бюджетните въпроси - според чл. 199 ал. 3 на ДЕС приходите и разходите на бюджета трябва да са балансирани. - Разходите, посочени в бюджета се разрешават за една финансова година, която трае от 1 януари до 31 декември.
Съставяне на бюджета Всяка институция на Общността преди 1 юли съставя оценка на своите разходи. Европейската комисия обединява тези оценки в предварителен проектобюджет. Комисията внася проектобюджета в Съвета не по-късно от 1 септември. Съветът с квалифицирано мнозинство утвърждава бюджета и го представя на Европейския парламент не по-късно от 5 октомври. Европейският парламент има право да изменя проектобюджета. Ако в 45-дневен срок след внасянето му Европейският парламент одобри бюджета, той се счита за окончателно приет. Ако в този период не е изменил или допълнил проектобюджета, той също се счита за окончателно приет. Ако Европейският парламент е приел допълнения или е предложил изменения, проектобюджетът се връща заедно с тях на Съвета. Ако Съветът приеме допълненията, бюджетът се счита за окончателно приет. Ако Съветът направи промени в