Globalisation
Globalizacja1 oznacza cały zespół zjawisk wynikających ze stopniowo rosnącego otwarcia gospodarek narodowych na pochodzące z zagranicy towary i kapitały. Dążenie przedsiębiorstw do uzyskania najlepszych warunków osiągania zysków, organizowanie procesów produkcyjnych w skali globalnej oraz szybkość obiegu informacji przyczyniają się do stymulowania międzynarodowej wymiany handlowej. Globalizacja stanowi podstawę oraz powoduje interakcje w obszarach dotyczących polityki, społeczeństwa, rozwoju i ekonomii.
Proces globalizacji jest ściśle związany z liberalizmem. Liberalizm2 jest doktryną społeczno-polityczną zakładającą ograniczenie funkcji państwa w sferze gospodarki i poszerzenie zakresu wolności jednostki. Powstała na przełomie XVII i XVIII w., u jej podstaw leżą: indywidualizm, nadrzędność jednostki nad społeczeństwem, wolność człowieka, prawo do zdobywania własności, swoboda działalności gospodarczej, ograniczenie roli państwa. W związku z globalizacją termin liberalizm oznacza proces eliminowania, nałożonych wcześniej przez rządy wielu krajów, restrykcji i ograniczeń w ruchu towarów, osób i kapitałów między krajami. Dąży się tym samym do stworzenia „otwartej” i „pozbawionej granic” gospodarki światowej. Jej następstwem jest rozwój w dziedzinach takich jak technologie, telekomunikacja, bankowość, informatyzacja. W takim znaczeniu globalizacja oznacza proces międzynarodowej integracji gospodarczej, który przejawia się dziś m.in. znoszeniem barier w handlu międzynarodowym, likwidacją ograniczeń transferów kapitałowych oraz wiz w ruchu osobowym. Ujęcie to jest często jest używane przez ekonomistów reprezentujących poglądy liberalne na kwestie rozwoju gospodarki światowej. W tym sensie świat globalny jest pozbawiony barier, które regulowałyby lub ograniczały transfer zasobów między krajami.
Neoliberalna3 myśl polityczna, która od lat 80. XX wieku na trwałe zdominowała sposób myślenia o gospodarce ( i nie tylko), stała się jedną z