Fiskální udržitelnost a problémy současných veřejných financí
Struktura státního dluhu a potenciální vyplývající rizika pro stát
1. Cíl práce
Seminární práce se zabývá tématem fiskální udržitelnosti a problémy současných veřejných financí. Za konkrétní oblast zájmu byla vybrána problematika veřejného zadlužení, která je v současné době velmi často zmiňována v souvislosti s tzv.“ekonomickou krizí“ a situací veřejných rozpočtů v ČR. Práce je zaměřena na rovinu státního zadlužení (státního dluhu) z celkového spektra rozpočtů veřejného sektoru, a to především z důvodu přesné dostupné evidence a pestrosti této vybrané struktury. U obecních a krajských rozpočtů se víceméně objevuje pouze úvěrové financování či výjimečně směnečné či dluhopisové financování. A zde existuje snad pouze jeden případ, kdy lze pozorovat potenciální kurzové riziko (v případě hlavního města Prahy a jeho eurobondů/eurových úvěrů). Navíc sama otázka sledování tohoto veřejného zadlužení rozpočtů municipalit není příliš dobře statisticky podchycena (a ani to není příliš možné, protože se jedná o hospodaření v samostatné působnosti územně samosprávného celku).
Vlastním předmětem práce však není sama skutečnost či stav státního zadlužení, ale struktura státního dluhu a složení cizozdrojového financování podle typu finančních instrumentů. Ačkoliv je samozřejmě struktura státního dluhu odvislá od samé podstaty zadluženosti státního rozpočtu, představuje spíše „technický“ aspekt proveditelnosti cizozdrojového financování, který však velmi podstatně ovlivňuje dopady zadlužení (což můžeme nazvat riziky). Práce tedy neaspiruje na to, posuzovat dlouhodobé dopady zadlužení státu či vyslovit morální stanovisko (typu „…je to na úkor dětí našich dětí a jejich dětí“ a podobně).
Vlastním cílem práce je především otázka identifikace rizik při financování dluhu státního rozpočtu ČR. Výsledkem práce je potom zhodnocení finanční pozice z hlediska klasických věřitelských kritérií, jako jsou měnové