Baset
Plány Slovenského národného povstania rátali s pomocou Sovietskej armády a brali do úvahy strategické ciele Sovietskeho zväzu po vojne.
Rátalo sa aj s účasťou dvoch východoslovenských divízií, ktoré mali otvoriť úsek frontu Sovietskej armáde.
Nemecké velenie s možnosťou útoku cez Karpaty rátalo a postaralo sa okrem dôkladnej obrany a prísunu záloh aj o to, aby sa dve východoslovenské divízie, dislokované v predpolí Karpát, nedostali do priameho styku so Sovietskou armádou.
Začiatok operácie sa odohral 8. septembra 1944 prielomom na obidvoch stranách Krosna.
Pôvodný plán predpokladal, že sovietske vojská preniknú za 5 dní do priestoru Prešov a Stará Ľubovňa. Nepriateľ však už na samom začiatku kládol zbesilý odpor, bojovalo sa doslova o každý strom. Operácia postupne dostala charakter pomalého a nesmierne ťažkého prenikania na slovenské územie. Napokon 6. októbra prenikli oslobodzovacie vojská na Československé územie v priestore priesmyku Dukla. Viazala veľké vojenské nemecké sily, ktoré nemecké velenie nemohlo vrhnúť proti povstalcom.
Prvé útoky 1. čs. armádneho zboru, 12. gardovej tankovej brigády a 305. streleckej divízie zasiahli jednotky nemeckej 75. a 357. divízie medzi Kranou Bystrou a Nižnou Pisanou. Práve tu v údolí potoka Kapišovka sa medzi obcami Nižná Pisaná a Kapišová v období od 21. do 27. októbra 1944 odohrali najtvrdšie boje celej operácie.
22. októbra sa v severnej časti Nižnej Pisanej rozpútali pouličné boje, Nemci prišli prakticky o celý 357. strelecký prápor, ktorého sila sa zredukovala na 15 bojaschopných mužov[1]. Nemecká obrana sa tu opierala o kopcovitý terén, ktorý bol v tej dobe v dôsledku dažďa ťažko schodný.
Sovietske a česko-slovenské jednotky postupovali nasledujúci týždeň údolím s ťažkými stratami, ktoré im spôsobilo nemecké protitankové delostrelectvo rozmiestnené po obidvoch stranách údolia. 27. októbra sovietske